Procesiune cu sfintele moaşte ale Sfântului Ierarh Nectarie în parohia Valea Măcrişului

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, sfintele moaşte ale Sfântului Ierarh Nectarie Taumaturgul au fost aduse spre închinare în biserica Sfântul Mare Mucenic Gheorghe din comuna Valea Măcrişului, în perioada 12-14 septembrie 2015.

Numeroşi preoţi şi credincioşi, precum şi oficialităţile locale au întâmpinat racla cu sfintele moaşte adusă de preacucernicul părinte protopop Bogdan Ionuţ Stancu, protopop al Urzicenilor. Pe timpul procesiunii, în ritm de toacă şi în cântări duhovniceşti, Bunul Dumnezeu a revărsat asupra pământului celui însetat din zona noastră, ploaie de bună trebuinţă spre folosul oamenilor.

Programul liturgic a debutat cu rugăciuni de mulţumire adresate Preamilostivului Dumnezeu, prilej cu care preacucernicul părinte protopop a adresat un cuvânt de învăţătură tuturor celor prezenţi, evocând viaţa sfântului. Programul a continuat cu Taina Sfântului Maslu, cu slujba Vecerniei unită cu Litia şi Miezonoptica.

Duminică, 13 septembrie, în ziua dinaintea sărbătorii Înălţării Sfintei Cruci, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată de preacucernicul părinte protopop, înconjurat de un sobor de preoţi. La momentul predicii a fost amintită importanţa cinstirii Sfintei Cruci prin care creştinul vede în aceasta jertfa Mântuitorului Hristos, lemnul crucii fiind altarul Său de jertfă.

Seara, clopotele au chemat credincioşii la slujba Vecerniei unită cu Litia, după care părintele paroh a prezentat celor prezenţi mărturii ale oamenilor vindecaţi de Sfântul Nectarie.

Luni, 14 septembrie, după oficierea Sfintei Liturghii şi citirea Acatistului Sfântului Ierarh Nectarie, a urmat procesiunea de plecare a raclei cu sfintele sale moaşte.

Astfel, pe parcursul a trei zile, credincioşii parohiei Valea Măcrişului au avut prilejul să Îl roage pe Bunul Dumnezeu să le dăruiască întărire în credinţă, iertarea păcatelor, precum şi vindecarea bolilor sufleteşti şi trupeşti prin mijlocirea Sfântului Ierarh Nectarie - făcătorul de minuni.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...