Cateheză ˇˇDespre Sfânta Împărtășanieˇˇ în parohia Valea Măcrișului

În Duminica a VII-a după Rusalii (a Sf. Părinți de la Sinodul IV Ecumenic), după săvârșirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii, părintele paroh Petrescu Marius Cristian a susținut cateheza ˇˇ Sfânta Împărtășanie - leacul nemuririiˇˇ. ˇˇAceastă Sfântă Taină se mai numește și Sfânta Euharistie ceea ce înseamnă mulțumire, pentru că atunci când a așezat-o, la Cina cea de Taină, Mântuitorul Hristos a mulțumit Părintelui ceresc înainte de a frânge pâinea și a o da sfinților apostoli. Dar ea este și o jertfă de mulțumire către Dumnezeu adusă de Sfânta Biserică, de credincioșii ei, prin episcop sau preot. Sfânta Impărtăsanie ii unește pe credincioși cu Mântuitorul Iisus Hristos, dar îi unește și între ei prin aceeași credință și prin dragoste creștinească ; ei sunt una și aceeași obște creștinească în fața aceluiași sfânt altar, împărtășindu-se de toate darurile dumnezeiești din unul și acelasi potir.ˇˇ ( Catehism Ortodox) După ce au fost prezentate câteva informații cu privire la săvârșitorii și primitorii acestei Sfinte Taine, credincioșii prezenți au vizionat filmul ˇˇSfânta Împărtășanieˇˇ realizat de Trinitas TV . Nădăjduim ca prin aceasta să venim în întâmpinarea nevoilor duhovnicești ale credincioșilor spre a mărturisi dreapta credință într-o societate tot mai secularizată.

A consemnat preot paroh Cristian Petrescu
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...