Bucuria preșcolarilor din Valea Măcrișului de a se împărtăși cu Hristos

Ca urmare a parteneriatului încheiat între Parohia Valea Măcrișului și Grădinița din localitate, preşcolarii cu vârste cuprinse între 3 şi 6 ani, de la cele două grupe ale grădiniţei, au fost împărtăşiţi cu Trupul și Sângele Măntuitorului nostru Iisus Hristos, vineri 06 decembrie 2019, de către părintele paroh.

În cadrul cuvântului de învățătură adresat copiilor, cadrelor didactice, precum și părinților prezenți, părintele paroh a subliniat importanța și semnificația Sfintei Împărtășanii în viața creștinului, amintind cuvintele Sfântului Vasile cel Mare, arhiepiscopul Cezareei Cappadociei: „Este de trebuință celui ce s-a născut prin Botez să se hrănească cu împărtăşirea Sfintelor Taine”, precum și îndemnul Mântuitorului nostru Iisus Hristos: ,,Lăsaţi copiii să vină la Mine şi nu-i opriţi, căci a unora ca aceştia este împărăţia lui Dumnezeu” (Luca 18, 16), aceasta fiind cea mai mare datorie a părinților creștini.

                                               A consemnat pr. Cristian Petrescu0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...