Eroii neamului pomeniți în Parohia Valea Măcrișului

         Astăzi, 28 mai 2020, când Biserica noastră Ortodoxă sărbătorește marele praznic al Înălțării Domnului nostru Iisus Hristos la ceruri, cuprinși de emoția reîntâlnirii la prima sărbătoare împărătească de după Învierea Domnului, zeci de credincioși alături de autoritățile locale, reprezentate de domnul primar Mihail Bobeș, au participat la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie oficiată în parohia Valea Măcrișului.

Conform hotărârii Sfăntului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din 25 mai 1920, consfințită de alte două hotărâri sinodale din anii 1999 și 2001, după săvârșirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii, astăzi de Ziua Eroilor - sărbătoare națională bisericească, s-a făcut pomenirea solemnă a eroilor comunei Valea Măcrișului care și-au jertfit viața în timpul celor două Războaie Mondiale.

         La momentul predicii, părintele paroh Cristian Petrescu a amintit faptul că în această zi de adâncă recunoștință față de înaintașii noștri, noi nu cinstim doar ţărâna eroilor, ci mai ales opera lor - ţara pe care au apărat-o și iubit-o până la sacrificul suprem, precum şi sufletul lor nemuritor.

Luminaţi de această credinţă vie, am săvârșit Rânduiala Parastasului pentru Eroi la crucile martirilor noştri aflate în curtea bisericii și la Monumentul Eroilor din centrul comunei. Mucenicii au murit încredinţaţi că apărând credinţa, apără de fapt adevărul şi dreptatea. Eroii noștri au murit încredinţaţi că cine luptă pentru dreptate şi libertate luptă pentru Dumnezeu. Cine luptă şi îşi apără familia, credinţa, cultura și limba, legea, țara și neamul, luptă pentru adevăr şi dreptate.

La finalul întâlnirii noastre duhovnicești, toți credincioșii prezenți au primit, prin bunăvoința doamnei Dorina Bobeș, daruri oferite cu prilejul marelui praznic al Înălțării Domnului și în cinstea eroilor comunei noastre.

Veșnică să fie pomenirea eroilor noștri !

                                A consemnat pr. Cristian Petrescu0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...